Razem Tworzymy Kulturę – Wyniki Diagnozy Potrzeb Mieszkańców Ostródy

Z przyjemnością informujemy, że zakończyliśmy diagnozę potrzeb kulturalnych, którą prowadziliśmy od marca 2024 roku. Badanie zostało zlecone firmie zewnętrznej, EduExpress, aby zapewnić jego bezstronność. Nasz zespół Centrum Kultury brał udział w opracowaniu pytań, organizacji oraz promocji ankiety zarówno w formie drukowanej, jak i online.

W ramach badania przeprowadziliśmy dwie ankiety – dla dorosłych oraz dla dzieci i młodzieży, które były dostępne do wypełnienia od 6 marca do 3 lipca 2024 roku. Dodatkowo odbyły się wywiady grupowe oraz rozmowy z mieszkańcami podczas Dni Morza. Dzięki temu udało się dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, co zaowocowało uzyskaniem łącznie 732 odpowiedzi, w tym 219 od dorosłych oraz 513 od młodzieży.

Oto kilka najważniejszych wniosków:

1. Rozpoznawalność Centrum Kultury: Aż 93,6% dorosłych wie, gdzie znajduje się siedziba CK, jednak wśród młodzieży 28,8% nie jest tego pewna lub myli CK z innymi instytucjami.
  2. Pozytywne skojarzenia: Badani docenili bogatą ofertę wydarzeń, w szczególności koncerty i spotkania rodzinne. Choć pojawiły się również uwagi o potrzebie wzbogacenia oferty, szczególnie poza sezonem letnim.
  3. Amfiteatr jako wizytówka Ostródy: Respondenci chwalą jego wygląd i funkcjonalność, jednak zwracają uwagę na brak mniejszych sal na zajęcia warsztatowe.
  4. Imprezy plenerowe: Największą popularnością cieszą się wydarzenia masowe, takie jak Dni Morza i Dni Ostródy, które przyciągają mieszkańców i turystów.
  5. Frekwencja w Centrum Kultury: 62,8% dorosłych odwiedza CK co najmniej kilka razy w roku, natomiast prawie 30% nie korzysta z oferty wcale. Jako powody wskazaliście niedostateczną informację o wydarzeniach i brak czasu.
  6. Potrzeby młodzieży: Młodzi ludzie zgłaszają potrzebę miejsca do wspólnych spotkań, natomiast dorośli chcieliby rozwijać swoje umiejętności i kompetencje.

Już wiemy, nad czym musimy pracować, i będziemy się starać, by nasza oferta stale się rozwijała i jeszcze lepiej odpowiadała na Wasze potrzeby. Wasze głosy są dla nas najważniejsze, bo to właśnie dzięki Wam Centrum Kultury w Ostródzie jest miejscem spotkań, inspiracji i wspólnych przeżyć. Jesteśmy tutaj dla Was – i to z myślą o Was planujemy kolejne działania!

Na podstawie podsumowania badania i wniosków można sformułować rekomendacje na przyszłość dotyczące planowania oferty kulturalnej w zgodzie z potrzebami mieszkańców i turystów:

Pełen raport z badania znajdziecie pod linkiem poniżej. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami!
Diagnoza Potrzeb